ნობელის პრემიის ლაურეატები ქიმიაში

 

1900-1910 წლები

წელი სახელი, გვარი  თემატიკა
1901 იაკობ ჰედრიკ ვატნ ჰოფი "პრემია მიენიჭა ხსნარებში ოსმოსური წნევის და ქიმიური დინამიკის განსაკუთრებული მნიშვნელობის აღმოჩენისთვის"
1902 ემილ ფიშერი „საქარიდული და პურინული ჯგუფის შემცველი ნივთიერებების სინთეზისთვის ჩატარებული ექსპერიმენტებისთვის“
1903 სვანტე ავგუსტ არენიუსი „პრემია მიენიჭა ქიმიის განვითარებაში მისი ელექტროლიტური დისოციაციის თეორიის განსაკუთრებული მნიშვნელობისთვის" 
1904 სერ უილიამ რამზაი „ატმოსფეროში სხვადასხვა ინერტული აირების აღმოჩენისა და პერიოდულ სისტემაში მათი მდებარეობის განსაზღვრისათვის“ 
1905 ადოლფ ბაიერი "ორგანული საღებავებისა და ჰიდროარომატულ ნაერთებზე ჩატარებული სამუშაოების შედეგად ორგანული ქიმიისა და ქიმიური მრეწველობის განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის"
1906 ანრი მუასანი "ელემენტ ფტორის მიღებისა და ლაბორატორულ და სამრეწველო პრაქტიკაში ელექტროღუმელის შეტანისათვის, რომელსაც მის პატივსაცემეად მისი სახელი მიენიჭა" 
1907 ედუარდ ბუხნერი   "უჯრედგარეთა ფერმეტაციის აღმოჩენისა და ბიოქიმიაში ჩატარებული სამეცნიერო-კვლევითი სამუშაოებისთვის“ 
1908 ერნესტ რეზერფორდი   „ქიმიაში რადიოაქტიური ნივთიერების ელემენტთა გახლეჩვის სფეროში მის მიერ ჩატარებული კვლევისათვის" 
1909 ვილჰელმ ოსტვალდი   „რეაქციათა სიჩქარეებისა და ქიმიური წონასწორობის მართვის პრინციპების კვლევისა და კატალიზმში ჩატარებული სამუშაოების წვლილის აღიარებისთვის“ 
1910 ოტო ვალახი   "ორგანული ქიმიის და ქიმიური მრეწველობის განვითარებაში მისი მიღწევების და აგრეთვე მის მიერ ალიციკლური ნაერთების სფეროში ჩატარებული სამუშოებისათვის“ 

 

1911-1920 წლები

წელი სახელი, გვარი  თემატიკა
1911 მარი სკლოდოვსკა-კიური  „ქიმიის განვითარებაში წვლილის შეტანისათვის: ელემენტების რადიუმისა და პოლონიუმის აღმოჩენისათვის, რადიუმის გამოყოფისათვის, მისი ბუნებისა და ნაერთების შესწავლისათვის“ 
1912 ვიქტორ გრინიარი „ორგანული ქიმიის განვითარებაში მნიშვნელოვანი რეაქტივის - გრინიარის აღმოჩენისათვის“ 
პოლ საბატიე   „წვრილდისპერსული მეტალების თანაობისას ორგანული ნაერთების ჰიდროგენიზაციის მეთოდის აღმოჩენისთვის, რაც მნიშვნელოვანი სტიმული იყო ორგანული ქიმიის განვითარებისათვის“ 
1913 ალფრედ ვერნერი   „არაორგანულ ქიმიაში ატომებისა და მოლეკულების ბმების ბუნების დადგენისათვის“ 
1914 თეოდორ უილიამ რიჩარდზი   „ქიმიურ ელემენტთა ატომური მასები ზუსტი დადგენისათვის" 
1915 რიხარდ ვილშტეტერი   „მცენარეული სამყაროს მღებავი ნივთიერებების, განსაკუთრებით ქლოროფილის გამოკვლევისათვის“ 
1916 პრემია არ გაცემულა    
1917 პრემია არ გაცემულა    
1918 ფრიც ჰაბერი „ამიაკის სინთეზისათვის მისი შემადგენელი ელემენტეგისაგან“
1919 პრემია არ გაცემულა     
1920 ვალთერ ფრიდრიხ ჰერმან ნერნსტი   „თერმოქიმიაში მისი შრომების აღიარებისათვის“ 

 

1921-1930 წლები

წელი სახელი, გვარი  თემატიკა
1921 ფრედერიკ სოდი „რადიოაქტიული ნივთიერებათა ქიმიის განვითარებისათვის იზოტოპების წარმოშობისა და ბუნების გამოკვლევისათვის“
1922 ფრანსის უილიამ ასტონი   „მის მიერვე გამოგონილი მას-სპექტროგრაფის დახმარებით დიდი რაოდენობით არარადიოაქტიული ელემენტთა იზოტოპების აღმოჩენისათვის და მთელი რიცხვების წესის ფორმულირებისათვის “
1923 ფრიც პრეგლი   „ორგანული ნივთიერებათა მიკროანალიზური მეთოდის აღმოჩენისათვის“ 
1924 პრემია არ გაცემულა    
1925 რიხარდ ზიგმონდი „კოლოიდური ხსნარების ჰეტეროგენული ბუნების დადგენისათვის და ამასთან დაკავშირებით იმ მეთოდთა შემუშავებისთვის, რომელთაც ფუნდამენტური მნიშვნელობა ჰქონდათ თანამედროვე კოლოიდურ ქიმიაში“
1926 თეოდორ სვედბერგი   "დისპერსიული სისტემების სფეროში ჩატარებული კვლევებისთვის“ 
1927 აინრიხ ოტო ვილანდი   „ნაღვლის მჟავასა და მის მსგავს ნივთიერებათა აღნაგობის დასადგენად ჩატარებული კვლევებისათვის“ 
1928 ადოლფ ვინდაუსი   სტერინებისა და მისი ვიტამინთა ჯგუფთან ბმების აღნაგობის შესწავლისათვის“ 
1929 ართურ ჰარდენი  
ჰანს კარლ ავგუსტ სიმონ ფონ ეილერ-კელპინი
„შაქრის ფერმენტაციისა და ფერმენტული დუღილის გამოკვლევისათვის“ 
1930 ჰანს ფიშერი   „შრომებისთვის სისხლის და მცენარეთა მღებავი ნივთიერების სტრუქტურისთვისა და ჰემინის სინთეზის კვლევისათვის“ 

 

 

1931-1940 წლები

წელი სახელი, გვარი  თემატიკა
1931 კარლ ბოში  
ფრიდრიხ ბერგიუსი
„მაღალი წნევის მეთოდების ქიმიაში დანერგვისა და განვითარებისათვის“ 
1932 ირვინგ ლენგმიური   „ქიმიაში ზედაპირული მოვლენების სფეროში აღმოჩენებისა და კვლევებისათვის“ 
1933 პრემია არ გაცემულა   
1934 ჰაროლდ იური   „მძიმე წყალბადის აღმოჩენისთვის“ 
1935 ფრედერიკ ჟოლიო-კიური
ირენ ჟოლიო-კიური    
„ახალი რადიოაქტიური ნივთიერებების სინთეზისათვის“ 
1936 პეტერ იოზეფ ვილჰელმ დებაი „დიპოლური მომენტისა და რენტგენული სხივების და გაზებში ელექტრონთა დიფრაქციის გამოკვლევისათვის, რამაც მოლეკულური სტრუქტურების დადგენაში მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა“ 
1937 უოლტერ ნორმან ჰოუორთი   „ნახშირწყლებისა და C ვიტამინის გამოკვლევისათვის“ 
პაულ კარერი   "კაროტინოიდების, ფლავინების, A და B2 ვიტამინების გამოკვლევისათვის “ 
1938 რიხარდ კუნი   „კაროტინოიდების და ვიტამინების გამოკვლევისათვის“ 
1939 ადოლფ ბუტენანდტი   „სასქესო ჰორმონებზე ქიმიაში ჩატარებული კვლევებისათვის“ 
1940 ლეოპოლდ რუჟიჩკა   "პოლიმეთილებებისა და მაღალ ტერპენებზე ჩატარებული კვლევებისათვის" 

 

 

1941-1950 წლები

წელი სახელი, გვარი  თემატიკა
1941 პრემია არ გაცემულა    
1942 პრემია არ გაცემულა    
1943 გეორგ ჰევეში "ქიმიური პროცესების შესწავლაში ნიშანდებული ატომების გამოყენებისათვის".
1944 ოტო ჰანი   მძიმე ბირთვების გახლეჩის აღმოჩენისათვის
1945 არტური ვირტანენი   "პრემია ენიჭება მიღწევებისათვის სოფლის მეურნეობისა და მკვებავი ნაერთების ქიმიში, განსაკუთრებით საკვების კონსერვაციის მეთოდისათვის". 
1946 ჯეიმზ ბაჩელერ სამნერი   ფერმენტების კრისტალიზაციის მეთოდის აღმოჩენისათვის
ჯონ ჰაუარდ ნორთროპი
უენდელ მერედით სტენლი
ვირუსის ცილების სუფთა სახით მიღებისათვის
1947 რობერტ რობინსონი   "დიდი ბიოლოგიური მნიშვნელობის მცენარეული პროდუქტების, განსაკუთრების ალკალოიდების, გამოკვლევისათვის"
1948 არნე ტისელიუსი   "გამოკვლებებისათვის ელექტროფორეზისა და ადსორბციული ანალიზის სფეროში, განსაკუთრებით ცილების შრატის კომპლექსური ბუნების აღმოჩენისათვის"
1949 უილიამ ფრენსის ჯიოკი   "ქიმიურ დინამიკაში გაწეული წვლილისათვის, განსაკუთრების მის იმ სფეროში, რომელიც შეისწავლის ნაერთების ქცევას ექსპერიმენტალურად დაბალ ტემპერატურებზე. "
1950 ოტო დილსი
კურტ ალდერი  
დიენური სინთეზის აღმოჩენისა და განვითარებისათვის

 

1941-1950 წლები

წელი სახელი, გვარი  თემატიკა
1941 პრემია არ გაცემულა    
1942 პრემია არ გაცემულა    
1943 გეორგ ჰევეში "ქიმიური პროცესების შესწავლაში ნიშანდებული ატომების გამოყენებისათვის".
1944 ოტო ჰანი   მძიმე ბირთვების გახლეჩის აღმოჩენისათვის
1945 არტური ვირტანენი   "პრემია ენიჭება მიღწევებისათვის სოფლის მეურნეობისა და მკვებავი ნაერთების ქიმიში, განსაკუთრებით საკვების კონსერვაციის მეთოდისათვის". 
1446 ჯეიმზ ბაჩელერ სამნერი   ფერმენტების კრისტალიზაციის მეთოდის აღმოჩენისათვის
ჯონ ჰაუარდ ნორთროპი
უენდელ მერედით სტენლი
ვირუსის ცილების სუფთა სახით მიღებისათვის
1947 რობერტ რობინსონი   "დიდი ბიოლოგიური მნიშვნელობის მცენარეული პროდუქტების, განსაკუთრების ალკალოიდების, გამოკვლევისათვის"
1948 არნე ტისელიუსი   "გამოკვლებებისათვის ელექტროფორეზისა და ადსორბციული ანალიზის სფეროში, განსაკუთრებით ცილების შრატის კომპლექსური ბუნების აღმოჩენისათვის"
1949 უილიამ ფრენსის ჯიოკი   "ქიმიურ დინამიკაში გაწეული წვლილისათვის, განსაკუთრების მის იმ სფეროში, რომელიც შეისწავლის ნაერთების ქცევას ექსპერიმენტალურად დაბალ ტემპერატურებზე. "
1950 ოტო დილსი
კურტ ალდერი  
დიენური სინთეზის აღმოჩენისა და განვითარებისათვის

 

1951-1960 წლები

წელი სახელი, გვარი  თემატიკა
1951 ედუინ მატისონ მაკმილანი
გლენ თეოდორ სიბორგი  
ტრანსურანული ელემენტების ქიმიის სფეროში აღმოჩენებისათვის  
1952 არჩერ ჯონ პორტერ მარტინი
რიჩარდ ლოურენც მილინგტონ სინგი
გამანაწილებელი ქრომატოგრაფოფიის აღმოჩენისათვის
1953 გერმან შტაუდერინგი მაღალმოლეკულური ნაერთების ქიმიის დაგრდში გამოკვლევებისათვის.
1954 ლაინუს კარლ პოლინგი ქიმიური ბმის ბუნების შესწავლასა და მისი გამოყენებისათვის ნაერთის სტრუქტურის დადგენაში.
1955 ვინსენტ დიუ ვინო "ბიოლოგიურად აქტიურ ნაერთებზე ნაშრომისათვის, პირველ რიგში პოლიპეპტიდური ჰორმონის პირველად განხორციელებული სინთეზისათვის. 
1956 სირილ ნორმან ჰინშელვუდი
  ნიკოლოზ სემიონოვი 
"ქიმიური რეაქციების მექანიზმების სფეროში კვლევებისათვის". 
1957 ალექსანდერე რობერტ ტოდი   "ნუკლეოტიდებსა და ნუკლეოტიდურ თანაენზიმებზე კვლევებისათვის"
1958 ფრედერიკ სანგერი   ცილების, განსაკუთრებით კი ინსულინის, სტრუქტურის დადგენისათვის"
1959 იაროსლავ ჰეიროვსკი   "ანალიზის პოლაროგრაფიული მეთოდის აღმოჩენისა და განვითარებისათვის"
1960 უილარდ ფრენკ ლიბი   "ნახშირბად-14 გამოყენებით არქეოლოგიაში, გეოლოგიაში, ტეოფიზიკაში და მეცნიერების სხვა დარგებში ასაკის დადგენის მეთოდის შემოღებაისათვის"

 

1961-1970 წლები

წელი სახელი, გვარი  თემატიკა
1961 მელვინ კალვინი "მცენარეების მიერ ნახშირბადის დიოქსიდის ათვისებასთან დაკავშირებული კვლევებისათვის"
1962 მაქს ფერდინანდ პერუქსი
ჯონ კოდერი ქენდრიუ
"გლობულარული ცილების სტრუქტურის შესწავლისათვის"
1963 კარლ ციგლერი
ჯულიო ნატა
"იზოტაქტიკური პოლიეთილენის აღმოჩენისათვის"  
1964 დოროთი კროუფორს ჰოჯკინი "ბიოლოგიურად აქტიური ნაერთების ტენტგენის სხივებით სტრუქტურის დადგენისათვის"
1965 რობერტ ბიორნს ვუდვორდი "ორგანულ სინთესზში უდიდესი წვლილის შეტანისათვის"
1966 რობერტ სანდერონ მალიკენი "ფუნდამენტური შრომისათვის ქიმიურ ბმებსა და მოლეკულის ელექტრონულ სტრუქტურებზე, განხორციელებული მოლეკულური ორბიტალების მეთოდით"
1967 მანფერდ ეიგენი "ექსტრემალურად სწარაფი რეაქციების შესწავლისათვის, რომლებიც სტიმულირდებიან წონასწორობის დარღვევით გამოწვეული მოკლე იმპულსის ენერგიის ზემოქმედებით"
  რომალდ ჯორჯ რეიფორდ ნორიში  
ჯორჯ პორტერი  
"მათ მიერ ჩატარებული კვლევებისათვის ზესწრაფი რეაქციების სფეროში მოლეკულური წონასწორობის დარღვევით ძლიერ მოკლე იმპულსებით"
1968 ლარს ონსაგერი   შეუქცევად პროცესებში ურთიერთქმედების თანაფარდობის აღმოჩენისათვის, რომელთაც აქვთ პრინციპული მნიშვნელობა თერმოდინამიკის შეუქცევადი პროცესებისათვის"
1969 დერეკ ჰაროლდ რიჩარდ ბარტონი
ოდ ჰასელი  
"შეტანილი წვლილისათვის კონფორმაციის კონცეფციის განვითარებასა და მისი გამოყენებისათვის ქიმიაში"
1970 ლუის ფედერიკო ლელუარი   "პირველი შაქრის ნუკლეოტიდის აღმოჩენისათვის და მისი ფუნქციის შესწავლისათვის შაქრის გარდაქმნასა და რთული ნახშირწყლების ბიოსინთეზში"

 

 

1971-1980 წლები

წელი სახელი, გვარი  თემატიკა
1971 გერჰარდ ჰერცბერგი   "მისი წვლილისათვის მოლეკულების, განსაკუთრებით რადიკალების, ელექტრონული სტრუქტურისა და აღნაგობის გაგებაში "  
1972 კრისტიან ბემერ ანფინსენი   "შრომებისათვის, რომლებშიც შესწავლილია რიბონუკლეაზა, განსაკუთრებით ამინომჟავების თანმიმდევრობა და მათი ბიოლოგიური აქტიური კონფერმენტების ურთიერთდამოკიდებულება"
სტანფორდ მური
უილიამ ჰაუარდ სტაინი  
"ქიმიურ სტრუქტურასა და რიბონუკლეაზას მოლეკულის აქტიური ცენტრის კატალიზურ მოქმედებას შორის კავშირის დადგენაში შეტანილი წვლილისათვის "
1973 ერნსტ ოტო
ჯეფრი უილკინსონი  
"ნოვატორული, ერთმანეთთნ კავშირის გარეშე, მეტალორგანული, ე.წ. სენდვიჩურ, ნაერთების სფეროში შესრულებული შრომისათვის
1974 პოლ ჯონ ფლორი "მაკრომოლეკულების ფიზიკური ქიმიის თეორისა და პრაქტიკის სფეროში ფუნდამენტალური მიღწევებისათვის"
1975 ჯონ უორკაპ კორნფორთი   "ფერმანტული კატალიზური რეაქციების სტერეოქიმიის კვლევისათვის"  
ვლადიმირ პრელოგი   "ორგანული მოლეკულებისა და რეაქციების სტერეოქიმიის სფეროში გამოკვლევებისათვის"  
1976 უილიამ ლიფსკომი   "ბორანების (ბორჰიდრიტები) სტრუქტურის დარგში კვლევებისათვის, რომელმაც ახსნა ქიმიური ბმების პრობლემა. "  
1977 ილია პრიგოჟინი   "შეუქცევადი პროცესების თერმოდინამიკაში, განსაკუთრებით დისიპატიური სტრუქტურების თეორიაში, შესრულებული ნაშრომებისათვის"  
1978 პიტერ მიჩელი   "ღვაწლისათვის ბიოლოგიური ენერგიის გადატანის პროცესის დახასიათებაში, ქემიოსმოსური თეორიის შექმნის საშუალებით"
1979 ჰერბერტ ჩარლზ ბრაუნი
გეორგ ვიტიგი   
"რთული ბორ- და ფოსფორნაერთების ორგანული სინთეზის ახალი მეთოდების შემუშავებისათვის"
1980 პაულ ბერგი "ფუნდამენტური გამოკვლევებისათვის ნუკლეინმჟავების ბიოქიმიური თვისებების, განსაკუთრებით რეკომბინირებული დნმ თავისებურებების, კვლევის სფეროში"
უოლტერ გილბერტი  
ფრედერიკ სანგერი
"ფუნდამენტური გამოკვლევებისათვის ნუკლეინმჟავების ბიოქიმიური თვისებების, განსაკუთრებით რეკომბინირებული დნმ თავისებურებების, კვლევის სფეროში"

 

1981-1990 წლები

წელი სახელი, გვარი  თემატიკა
1981 კენიტი ფუკუი  
როალდ ჰოფმანი
"ქიმიური რეაქციის მიმდინარეობის თეორიის შექმნისათვის"
1982 აარონ კრუგი "კრისტალოგრაფიული ელექტრონული მიკროსკოპიის მეთოდის შემუშავებისა და ბიოლოგიურად მნიშვნელოვანი კომპლექსების ნეუკეინმჟავა-ცილა სტრუქტურის გარკვევისათვის"
1983 ჰენრი ტაუბე "ელექტრონის გადატანით მიმდინარე წიმიური რეაქციების მექანიზმების, განსაკუთრებით მეტალთა კომპლექსებისათვის,შესწავლისათვის წარდგენილი იქნა პრემიაზე"  
1984 რობერტს ბრიუს  მერიფილდი  "მყარ მატრიცებზე ქიმიური რეაქციების ჩატარების შემოთავაზებისათვის"
1985 ჰერბერტ აარონ ჰაუტმანი
ჯერომ კარლე
"სტრუქტურის გაშიფვრის პირდაპირი მეთოდის შემუშავებით ბრწყინვალე მიღწევებისათვის"
1986 დადლი რობერტ ჰერშბახი
ლი იანი
ჯონ ჩარლზ პოლანი  
"ელემენტარული ქიმიური პროცესების დინამიკაში მიღწერული განვითარებისათვის"
1987 დონალდ ჯეიმს კრამი
ჟან მარი ლენი
ჩარლზ პედერსენი  
"მაღალი შერჩევითობის სტრუქტურულ-სპეციფიკური ურთიერთქმედების მოლეკულების შემუშავება და გამოყენებისათვის"
1988 იოჰან დაიზენჰოფერი,
რობერტ ჰუბერი,
ჰარმუტ მიხელი  
"ფოტოსინთეზური სარეაქციო ცენტრის სამგანზომილებიანი სტრუქტურის დადგენისათვის"
1989 სიდნეი ოლტმენი
ტომას რობერტ ჩექი
"რიბონუკლეიმჟავების კატალიზური თვისებების აღმოჩენისათვის"
1990 ელაის ჯეიმს კორი "ორგანული სინთეზის თეორიისა და მეთოდოლოგიის განვითარებისათვის"  

 

1991-2000 წლები

წელი სახელი, გვარი  თემატიკა
1991 რიჰარდ ერნსტი "მაღალი სიზუსტის ბირთვულ მაგნიტური რეზონანსული სპექტრომეტრიის მეთოდოლოგიის განვითარებაში წვლილისათვის"
1992 რუდოლფ მარკუსი "ქიმიურ სისტემებში ელეტქრონის გადატანის რეაქციების თეორიაში წვლილისათვის"
1993  ქერი მულისი "პოლიმერული ჯაჭვური რეაქციის მეთოდის შემუშავებისათვის"
მაიკლ სმიტი "ფუნდამენტალური წვლილის შეტანისათვის ოლიგონუკლეოტიდურ-ბაზირებული, ლიკალურ-ორიენტირებულ მუტაგენეზის დადგენაში და მის განვითარებაში ცილების შესწავლისათვის"
1994 ჯორჯ ოლა "ნახშირბადის ქიმიაში წვლილისათვის"
1995 პაულ კრუტცენი,
 მატიო მოლინა,
 შერბუდ როულანდი  
"ატმოსფერულ ქიმიაში შესრულებული სამუშაოებისათვის, განსაკუთრებით ოზონის წარმოქმნა-დაშლის საკითხებში"
1996  რობერტ ქერლი,
ჰაროლდ კროტო,
 რიჩარდ სმელი  
"ფულერენების აღმოჩენისათვის"
1997  პოლ ბოიერი,
ჯონ უოკერი
"ენზიმური მექანიზმის ახსნისათვის, რომელიც საფუძვლად უდევს ადენოზინ-ფოსფატის სინთეზს. "
იენს სკოუ   "იონ გადამცენი ენზიმის აღმოჩენისათვის"
1998  მალტერ კონი "სიმკვრივის ფუნქციონალის თეორიის განვითარებისათვის"  
ჯონ პოლი "სიმკვრივის ფუნქციონალის თეორიის განვთარებისათვის"
1999  ახმედ ზევეილი   "გარდამავალი მდგომარეობების შესწავლისათვის, რომლებიც მიიღება ქიმიური რეაქციების დროს ფემტოწამი ტექნიკის გამოტემენებისას."
2000  ალან ჰიგერი ,
 ალან მაკდიარმიდი
ჰიდეკი სირაკავა  
"პოლიმერების გამტარობის აღმოჩენისათვის"

 

2001-2010 წლები

წელი სახელი, გვარი  თემატიკა
2001  უილიამ ნოულზი
რიოჯი ნოიორი
 ბარი შარპლესი  
"გამოკვლევებისათვის, რომელიც გამოიყენება ფარმაცევტულ ტენოლოგიაში - ჟანგვა-აღდგენითი რეაქციების ქირალური კატალიზატორების შექმნა"
2002  ჯონ ფენი
კოიჩი ტანაკა
"ბიოლოგიური მაკრომოლეკულების იდენტიფიკაციის მეთოდებისა და სტრუქტურული ანალიზის შემუშავებისათვის, კერძოდ კი ბიოლოგიური მაკრომოლეკულების მას-სპექტომეტრული ანალიზის მეთოდების შემუშავებისათვის"
კურტ ვიუტრიხი "ხსნარებში ბიოლოგიური მაკრომოლეკულების სამგანზომილებიანი სტრუქტურების დადგენისათვის ბმრ-სპექტომეტრიის გამოყენების შესაძლებლობის შემუშავებისათვის"
2003  პიტერ ერგი
 "წყლის არხის აღმოჩენისათვის" 
 როდერიკ მაკინონი "იონური არხების სტრუქტურისა და მექანიზმის აღმოჩენისათვის" 
2004 აარონ ჩეჰანოვერი
აბრამ გერშკო
 ირვინ პოუზი  
За открытие убиквитин-опосредованной деградации белка».""  
2005  რობერტ გრაბსი
 რიჩარდ შროკი
ივ შოვენ  
"ორგანულ სინთეზში მეტათეზისის მეთოდის განვითარებაში წვლილისათვის" 
2006  როჯერ კონრბერგი "გენეტიკური ინფორმაციის უჯრედებით კოპირების მექანიზმის შესწავლისათვის"  
2007 გერხარდ ერტლი "მყარი სხეულების ზედაპირზე ქიმიური პროცესების შესწავლისათვის"
2008
 ოსამუ სიმომურა
 მარტინ ჩალფი
 ტსიენ როჯერი
"მწვანე ფლუორესცენტული ცილის აღმოჩენისა და განვითარებისათვის" 
2009  ვენკატრამან რამაკრიშნანი
 თომას სპეიცი
ადა იონატი  
"რიბოსომების სტრუქტურისა და ფუნქციის შესწავლისათვის"
2010  რიჩარდ ჰეკი
ეიტიი ნეგისი
აკირა სუძუკი  
"რთული მოლეკულების აგების მიზნით ნახშირბადატომების ერთმანეთთან შეერთების ახალი, უფრო ეფექტური გზის შემუშავებისათვის, რომელიც აუმჯობესებს ჩვენს ყოველდღიურ ცხოვრებას.  " 
2017 ჯეკი დუბოჩეტი
 ხოაკიმ ფრანკი
 რიჩარდ ჰერდენსონი
“კრიო-ელექტრონული მიკროსკოპის შექმნისათვის, ხსნარებში ბიომოლეკულების სტრუქტურის მაღალი რეზოლუციით განსაზღვრისათვის“

 

მასალა მომზადებულია www.wikipedia.com -ის მიხედვით